TALİMHANE VE STRATEJİLERİ

 • Herkese merhaba :-)


  Bugünkü konumuz, gelişimde önemli bir yer tutan "Talimhane".  Harita görünümüne geçtiğimizde (yani, kasabamızda olmadığımızda), ana binamız olan Ark'ımızın hemen yakınında olan yapımızdır ve inşa edilmez, en baştan beri vardır (Ark: Resimde sağdaki merkezi yapımız). Ark'ın solunda, sağında vb olabilir, yakınında olduğu ise nettir :-)

  Talimhane, diyar içindeki üyelerimizle, tek savaş lordumuzla (tek seferde tek savaş lorduyla) savaştığımız ve ölenleri kayıp vermediğimiz (zindana da gitmeyen), savaş sonunda askerlerimizin tekrar canlandığı yerdir. Peki madem mevta sayımızı (zindan için) arttırmıyor, başka diyarlarla da savaşmıyoruz, o halde ne işe yarıyor? Cevaplar kolay ve önemli, 2 etkisi var:


  1) Seviye atlamanıza yarayan deneyim puanını kazandırır. Bu da sizin daha da güçlenmenize destek sunar (nasıl daha güçlenmeye destek oluyor? Buna "Seviye atlamanın önemi" başlığımızda değineceğim).


  2) Diyarınızın seviyesini ilerletmeye yarayan "şan"ı kazandırır (bunun faydalarına da "seviye atlamanın önemi" başlığında değineceğim).


  Bu iki ana avantaja ek olarak, kendi diyarınızda dostça bir rekabet ve çeşitli savaş stratejilerini zararsız yoldan deneme imkanı bulacaksınız ;-)


  Talimhane'ye tıkladığınızda, 3 seçenek çıkar;  Üstte bulunan göz simgesine tıkladığınızda, bir sonraki talimhane savaş hakkınızın ne zaman geleceğine dair sayacı ve diyarınızdaki üyelerin savaş hakkı durumlarını/sayaçlarını görebilirsiniz. Özellikle de bir diyarda yöneticiyseniz, takım arkadaşlarınızın talimhanedeki aktifliklerini buradan denetleyebilirsiniz. Savaş hakkı, 12 saatte bir gelir. 3 adetten fazla hak birikemez, üst sınır 3'dür.


  Kılıç simgesine tıkladığınızda ise;  üstteki ekranla karşılaşırsınız. Burada iki imkanınız var. Birisi "yeni sefer başlat"a tıklayarak yeni bir talimhane seferi başlatabilmeniz. Diğeri ise, "veya bir sefere katıl" yazısının altında, başka diyar üyelerinizin başlattığı seferlere katılmanız (o anda uygun sefer varsa elbette).


  Sefer 4 kişiye ulaştığında, sefer başlar ve birkaç dakika içerisinde talimhaneye ulaşırlar. Savaşmadan önce, iki gruba bölünürler, yani 2 farklı takım oluşur. Aralarındaki en güçlü savaş lordu ile en zayıf savaş lordu (yani güç sıralaması olarak 1. ve 4. savaş lordları) bir takım olurlar, 2. ve 3. en güçlü savaş lordları da diğer takımı oluşturur. Bu iki takımın güç olarak birincileri kendi aralarında, ikincileri de kendi aralarında savaşırlar. Eğer iki savaşta da aynı takımın üyeleri kazanırsa, talimhane savaşı o noktada bitmiş olur. Eğer iki savaşın kazananalrı farklı takımlardan olursa, kazananlar arasında 2. savaş yapılır. Savaşın sonunda da tüm katılımcılar tekrar Ark'a dönerler.


  Kazanılabilecek deneyim puanlarının üst sınırı vardır ve bu sınır, oyunun hangi aşamasında olduğunuza göre değişir (Ay Safhası olarak adlandırılan, en son aşamada "Ebedi Işık" ("oyun sonu") olan aşamaları kastediyorum. "dünya haritası" yazan ve adaları gösteren ekrana geçerek oyunun hangi aşamada olduğuna bakabilirsiniz). Bu sınırlar aşağıdaki şekildedir;


  AŞAMA DENEYİM PUANI SINIRI
  Ay Safhası 1 5.000
  Ay Safhası 2 15.000
  Ay Safhası 3 25.000
  Ay Safhası 4 40.000
  Oyun Sonu (Ebedi Işık) Talimhane yoktur


  Her talimhane savaşınızda, diyarınızın o andaki toplam Şan miktarının %3'ünü kazandırır (Şan: Diyarınızın seviye atlamasını sağlayan kavramdır. Deneyim puanı size seviye atlattırır, Şan ise diyarınıza seviye atlattırır). Yani talimhane savaşınızda 1.553 deneyim puanı da kazansanız, 25.000 deneyim puanı da kazansanız, diyarınız adına Şan'ı ne kadar edineceğiniz bundan bağımsızdır. Diyarınızın o ana kadarki toplam Şan'ı 100 ise, 3 Şan getirecektir (%3).


  Talimhane savaşına gittiğinizde eğer bir savaş lordunun eksik olduğunu (yani örneğin 4 yerine 3 kişi olduğunuzu) görürseniz, bu, o kişilerden birinin diyarınızdan ayrıldığını gösterir. Ayrıldığı için savaşta bir kişi eksilmiş olduğunuz anlamına gelir. Örneğin talimhane'de 2-2 gruplara ayrıldığınızda karşı takım tamamen yoksa, yani ikisi de savaş öncesinde diyarınızdan ayrıldıysa, otomatik olarak kazanırsınız.


  Peki, talimhanenin nasıl çalıştığını, ne olduğunu, detaylarını anlattığımıza göre, kilit soru geliyor: Hepsi bu kadar mı? İncelikleri var mı? Herkes ve her diyar eşit fayda mı sağlıyor? Madem seviye atlamada önemli bir payı var, o halde nasıl daha verimli kullanılır? O halde ince detaylara geçelim ;-)


  Talimhanede 4 savaş lordu savaşır, evet, ama savaştan savaşa fark vardır ve herkesin kazandığı deneyim puanı aynı olmaz. Örneğin birisi 20,000 deneyim puanı kazanırken, aynı talimhane seferindeki başka bir oyuncu 500 savaş puanı da kazanabilir. Arada uçurum var değil mi?


  Buradaki kilit noktalar; karşı tarafın ne kadar askerini yok ettiğimiz ve bu askerlerin ne kadar yüksek seviye askerler olduğu. Bu kapsamda, kazanılan deneyim puanı farkını oluşturan 4 ana ince nokta var diyebiliriz;


  1) Karşılaşan iki savaş lordunun arasında çok fazla güç farkı ya da asker türleri arasındaki birbirlerine üstünlükler sebebiyle bir taraf diğer tarafı çok kolay yenebilir. Bu durumda, bir taraf diğer tarafın çok daha az askerini yok etmiş olacaktır ve sonuç olarak da o zayıf tarafın kazandığı deneyim puanı çok daha az olacaktır


  2) Savaşta daha çok asker yok etmeseniz de, karşı taraftaki oyuncunun askerleri daha ileri seviye askerler ise, yok etmenizden gelen deneyim puanı artacaktır


  3) Savaş lordlarının morali. Moral seviyeleri ne kadar yüksekse, o kadar çok savaşta kalacaklardır, yani başka bir deyişle, daha çok savaşacaklardır, dolayısıyla yok ettiğiniz asker miktarı da daha çok olacaktır


  4) Deneyim puanı kazancınızı arttıran eşyaları, talimhaneye gönderdiğiniz savaş lorduna giydirmeniz


  Yok ettiğiniz asker türlerinin önemine, 3. ay safhasından bir örnek paylaşacağım daha kolaylaştırmak adına;


  YOK EDİLEN (1. Örnek) YOK EDİLEN (2. Örnek)
  397 dağ deviren (2. seviye ağır silah) 151 dağ deviren (2. seviye ağır silah)
  654 krater açan (4. seviye piyade) 960 krater açan (4. seviye piyade)
  15 şimşekçene (2. seviye süvari) 242 tüfekli (1. seviye ağır silah)
  YOK EDİLEN TOPLAM ASKER: 1.066 YOK EDİLEN TOPLAM ASKER: 1.353
  KAZANILAN DENEYİM PUANI: 24.329 KAZANILAN DENEYİM PUANI: 16.274  Üsttekiler, aynı ay aşamasında, aynı eşyalarla olan 2 örnektir. Gördüğünüz gibi, 2. örnekte yok edilen asker sayısı daha çok olmasına rağmen, 1. örnekteki askerlerin niteliği sebebiyle ters yönde bir deneyim puanı farkı mevcuttur.


  O halde, yapmamızın fayda sağlayacağı işlemler nelerdir?


  1) Diyar üyelerimiz, birbirine yakın güçlerde ve yüksek moral seviyesine sahip savaş lordları eklerse


  Örnek;  2) Kritik vurma, daha yüksek saldırı gücü vb tarzda eşyalar kullanmazsak (eşyası iyi olanın daha çok asker yok etmesi, karşı tarafın daha az puan almasına sebep olacaktır)


  3) Mümkün olan en üst seviye askerleri (talimhaneye gelen herkes) eklerse


  4) Deneyim puanı artışı sağlayan eşyaları savaş lordumuza giydirirsek


  5) Cüceler ve Elflerin birbirlerine karşı üstünlüğü olan farklı askerleri de olabildiği için, bir tarafın ters yönde askerlerle savaşmasına denk gelmemek adına Elfler ile Elfler, Cüceler ile de Cüceler savaşırsa (şart değildir ama ters denk gelmeleri önlemek adına faydalıdır)


  6) Talimhane savaş haklarımızı biriktirmeyip (3'ü geçemeyeceği için), imkan oldukça kullanırsak (yani, olabildiğince çok savaşırsak)


  talimhaneden maksimum verim almak mümkün olacaktır ve ilerleyişinizde büyük faydasını göreceksinizdir.  Aklınıza bir soru takılırsa mutlaka sorun lütfen. Herkese bol başarılar dilerim :-)


  Not;


  Bazen kendi hesaplamalarımızı yapmak veya kendi yorumlarımızı yapabilmek adına, örnekler inceler oyuncularımız. Bu tarz bir ihtiyaçta, kendi örneklerinizi toplarken işinizi kolaylaştırabilmek adına, hazırladığım ve aynı ay sahfasından, aynı eşyalarla olan bazı gerçek savaş verilerini aşağıya ekliyorum;


  Yok edilen toplam asker: 561

  Kazanılan deneyim puanı: 6.628

  (92 dağ deviren, ağır silah

  469 krater açan, piyade)


  Yok edilen toplam asker: 1762
  Kazanılan deneyim puanı: 6.748

  (542 krater açan, piyade

  1.220 fünyeci hatun, piyade)


  Yok edilen toplam asker: 893

  Kazanılan deneyim puanı: 4.989

  (570 boynuzlu kasırga, piyade

  172 taşkesen, piyade

  45 dağ deviren, ağır silah

  106 tüfekli, ağır silah)


  Yok edilen toplam asker: 571

  Kazanılan deneyim puanı: 6.784

  (94 dağ deviren, ağır silah

  477 krater açan, piyade)


  Yok edilen toplam asker: 584

  Kazanılan deneyim puanı: 5.174

  (39 dağ deviren, ağır silah

  132 şimşekçene, süvari

  413 fünyeci hatun, piyade)


  Yok edilen toplam asker: 768

  Kazanılan deneyim puanı: 6.334

  (181 şimşekçene, süvari

  478 krater açan, piyade

  109 tüfekli, ağır silah)


  Yok edilen toplam asker: 930

  Kazanılan deneyim puanı: 7.071

  (237 şimşekçene, süvari

  579 krater açan, piyade

  114 tüfekli, ağır silah)


  Yok edilen toplam asker: 979

  Kazanılan deneyim puanı: 7.289

  (250 şimşekçene, süvari

  611 krater açan, piyade

  118 tüfekli, ağır silah)


  Yok edilen toplam asker: 784

  Kazanılan deneyim puanı: 7.550

  (65 dağ deviren, ağır silah

  601 krater açan, piyade

  118 tüfekli, ağır silah)


  Yok edilen toplam asker: 873

  Kazanılan deneyim puanı: 8.364

  (63 dağ deviren, ağır silah

  571 krater açan, piyade

  239 şimşekçene, süvari)


  Yok edilen toplam asker: 814

  Kazanılan deneyim puanı: 10.293

  (160 dağ deviren, ağır silah

  654 krater açan, piyade)


  Yok edilen toplam asker: 748

  Kazanılan deneyim puanı: 9.764

  (148 dağ deviren, ağır silah

  600 krater açan, piyade)


  Yok edilen toplam asker: 1.222

  Kazanılan deneyim puanı: 20.103

  (419 dağ deviren, ağır silah

  803 krater açan, piyade)


  Yok edilen toplam asker: 1.066

  Kazanılan deneyim puanı: 24.329

  (397 dağ deviren, ağır silah

  654 krater açan, piyade

  15 şimşekçene, süvari)


  Yok edilen toplam asker: 1.353

  Kazanılan deneyim puanı: 16.274

  (151 dağ deviren, ağır silah

  960 krater açan, piyade

  242 tüfekli, ağır silah)

 • En iyi puan veren savaş lordları.


  Elf: Acidious -> Sinuo -> Arilla -> Cerulean -> Robinian -> Bilice  Cüce: Rogrim -> Grimbart -> Bombur -> Trankard -> Pellgrin -> Ragtharn

  Hepinizin aynı savaş lordları ile girmesi gerekir ve ne kadar fazla ordu olur ise o kadar çok puan alırsınız savaş lordlarına dikkat ettiğiniz takdirde yüzünüzün güleceğinden eminim :) :thumbup::thumbup:8)

  Unutmadan savaş silahları takmayınız takacağınız eşyalar sadece dp arttırıcı eşyalar olsun.